MITSUBISHI Lancer 1.5L GDI CVT FWD (100 HP)
2000–2003
99
bhp
Power
39.2
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1468cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 99bhp |
| Power | 74kW |
| Torque | 137Nm |
Transmission
| Gearbox | CVT |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| Top Speed | 180km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 39.2mpg |
| Combined | 6L/100km |
| Fuel Tank | 50L |
Dimensions & Weight
| Length | 4361mm |
| Width | 1694mm |
| Height | 1435mm |
| Wheelbase | 2601mm |
| Kerb Weight | 1140kg |
| Boot Capacity | 430L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 185/65R14 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Drums |