MITSUBISHI Lancer 1.5L MIVEC 5MT FWD (109 HP)
2007–2015
107
bhp
Power
11.6
s
0–100 km/h
119
mph
Top Speed
36.7
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1499cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 107bhp |
| Power | 80kW |
| Torque | 142Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 11.6s |
| Top Speed | 192km/h |
| Top Speed | 119mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 36.7mpg |
| Combined | 6.4L/100km |
| Urban | 8.2L/100km |
| Extra-Urban | 5.4L/100km |
| Fuel Tank | 59L |
Dimensions & Weight
| Length | 4569mm |
| Width | 1760mm |
| Height | 1491mm |
| Wheelbase | 2634mm |
| Kerb Weight | 1205kg |
| Boot Capacity | 348L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/60 R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Solid Discs |