MITSUBISHI Lancer 1.6L 5MT FWD (108 HP)
2003–2007
106
bhp
Power
11.8
s
0–100 km/h
114
mph
Top Speed
Engine
| Displacement | 1584cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 106bhp |
| Power | 79kW |
| Torque | 142Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 11.8s |
| Top Speed | 183km/h |
| Top Speed | 114mph |
Fuel Economy & Emissions
| Fuel Tank | 50L |
Dimensions & Weight
| Length | 4481mm |
| Width | 1694mm |
| Height | 1445mm |
| Wheelbase | 2601mm |
| Kerb Weight | 1120kg |
| Boot Capacity | 430L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 195/60 R15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |