MITSUBISHI Lancer 1.6L 5MT FWD (98 HP)
2003–2007
97
bhp
Power
11.8
s
0–100 km/h
114
mph
Top Speed
34.6
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1584cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 97bhp |
| Power | 72.1kW |
| Torque | 150Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 11.8s |
| Top Speed | 183km/h |
| Top Speed | 114mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 34.6mpg |
| Combined | 6.8L/100km |
| Urban | 9L/100km |
| Extra-Urban | 5.6L/100km |
| Fuel Tank | 50L |
Dimensions & Weight
| Length | 4481mm |
| Width | 1694mm |
| Height | 1445mm |
| Wheelbase | 2601mm |
| Kerb Weight | 1220kg |
| Boot Capacity | 430L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 195/60 R15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |