MITSUBISHI Lancer 1.8L 16V CVT AWD (130 HP)
2000–2003
128
bhp
Power
123
mph
Top Speed
37.3
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1834cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 128bhp |
| Power | 95.6kW |
| Torque | 177Nm |
Transmission
| Gearbox | CVT |
Performance
| Top Speed | 198km/h |
| Top Speed | 123mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 37.3mpg |
| Combined | 6.3L/100km |
| Fuel Tank | 50L |
Dimensions & Weight
| Length | 4361mm |
| Width | 1694mm |
| Height | 1435mm |
| Wheelbase | 2601mm |
| Kerb Weight | 1240kg |
| Boot Capacity | 430L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 185/65R14 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Drums |