MITSUBISHI Lancer 1.8L GTi 5MT FWD (140 HP)
1994–1996
138
bhp
Power
7.6
s
0–100 km/h
29.8
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1834cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 138bhp |
| Power | 103kW |
| Torque | 167Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 7.6s |
| Top Speed | 210km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 29.8mpg |
| Combined | 7.9L/100km |
| Fuel Tank | 50L |
Dimensions & Weight
| Length | 4280mm |
| Width | 1679mm |
| Height | 1379mm |
| Wheelbase | 2499mm |
| Kerb Weight | 1045kg |
| Boot Capacity | 374L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 185/60R14 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Drums |