MITSUBISHI Lancer 1.8L MIVEC CVT FWD (143 HP)
2007–2015
141
bhp
Power
11.2
s
0–100 km/h
119
mph
Top Speed
29.8
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1798cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 141bhp |
| Power | 105kW |
| Torque | 178Nm |
Transmission
| Gearbox | CVT |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 11.2s |
| Top Speed | 192km/h |
| Top Speed | 119mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 29.8mpg |
| Combined | 7.9L/100km |
| Urban | 10.9L/100km |
| Extra-Urban | 6.2L/100km |
| Fuel Tank | 59L |
Dimensions & Weight
| Length | 4569mm |
| Width | 1760mm |
| Height | 1491mm |
| Wheelbase | 2634mm |
| Kerb Weight | 1325kg |
| Boot Capacity | 399L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/60 R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |