MITSUBISHI Lancer 2.0L 4AT FWD (114 HP)
2003–2007
112
bhp
Power
9.6
s
0–100 km/h
127
mph
Top Speed
29.4
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1999cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 112bhp |
| Power | 83.8kW |
| Torque | 170Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 4 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 9.6s |
| Top Speed | 204km/h |
| Top Speed | 127mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 29.4mpg |
| Combined | 8L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4585mm |
| Width | 1697mm |
| Height | 1374mm |
| Wheelbase | 2601mm |
| Kerb Weight | 1205kg |
| Boot Capacity | 430L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 195/60 R15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |