MITSUBISHI Lancer 2.0L 5MT FWD (135 HP)
2003–2007
133
bhp
Power
9.6
s
0–100 km/h
127
mph
Top Speed
28
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1997cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 133bhp |
| Power | 99.3kW |
| Torque | 176Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 9.6s |
| Top Speed | 204km/h |
| Top Speed | 127mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 28mpg |
| Combined | 8.4L/100km |
| Urban | 11.7L/100km |
| Extra-Urban | 6.5L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4585mm |
| Width | 1697mm |
| Height | 1374mm |
| Wheelbase | 2601mm |
| Kerb Weight | 1270kg |
| Boot Capacity | 430L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 195/60 R15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |