MITSUBISHI Lancer 2.0L 5MT FWD (68 HP)
1994–1996
67
bhp
Power
16.2
s
0–100 km/h
99
mph
Top Speed
38.6
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1998cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 67bhp |
| Power | 50kW |
| Torque | 123Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 16.2s |
| Top Speed | 159km/h |
| Top Speed | 99mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 38.6mpg |
| Combined | 6.1L/100km |
| Urban | 6.9L/100km |
| Extra-Urban | 4.9L/100km |
| Fuel Tank | 50L |
Dimensions & Weight
| Length | 4280mm |
| Width | 1679mm |
| Height | 1379mm |
| Wheelbase | 2499mm |
| Kerb Weight | 1020kg |
| Boot Capacity | 374L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 155R13 |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Drums |