MITSUBISHI Lancer 2.4L 5MT FWD (162 HP)
2003–2007
160
bhp
Power
23.1
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2378cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 160bhp |
| Power | 119kW |
| Torque | 220Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 23.1mpg |
| Urban | 10.2L/100km |
| Extra-Urban | 8.1L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4585mm |
| Width | 1697mm |
| Height | 1364mm |
| Wheelbase | 2601mm |
| Kerb Weight | 1290kg |
| Boot Capacity | 430L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/50 R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |