MITSUBISHI Lancer 2.4L CVT AWD (168 HP)
2016–
166
bhp
Power
Engine
| Displacement | 1998cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 166bhp |
| Power | 123.6kW |
| Torque | 226Nm |
Transmission
| Gearbox | CVT |
Dimensions & Weight
| Length | 4625mm |
| Width | 1763mm |
| Height | 1481mm |
| Wheelbase | 2634mm |
| Kerb Weight | 1425kg |
| Boot Capacity | 348L |
Tyres & Brakes
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |