MITSUBISHI Mirage G4 1.2L CVT FWD (76 HP)
2016–
76
bhp
Power
12.8
s
0–100 km/h
106
mph
Top Speed
51.1
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1193cc |
| Cylinders | 3 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 76bhp |
| Power | 56.7kW |
| Torque | 100Nm |
Transmission
| Gearbox | CVT |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 12.8s |
| Top Speed | 171km/h |
| Top Speed | 106mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 51.1mpg |
| Combined | 4.6L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4244mm |
| Width | 1669mm |
| Height | 1514mm |
| Wheelbase | 2550mm |
| Kerb Weight | 905kg |
| Boot Capacity | 453L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 175/65 R14 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Drums |