MITSUBISHI Mirage GT 1.2L MIVEC CVT (78 HP)
2016–2019
77
bhp
Power
39.2
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1193cc |
| Cylinders | 3 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 77bhp |
| Power | 57.4kW |
| Torque | 100Nm |
Transmission
| Gearbox | CVT |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 39.2mpg |
| Combined | 6L/100km |
| Urban | 6.4L/100km |
| Extra-Urban | 5.4L/100km |
| Fuel Tank | 34L |
Dimensions & Weight
| Length | 3795mm |
| Width | 1666mm |
| Height | 1509mm |
| Wheelbase | 2451mm |
| Kerb Weight | 940kg |
| Boot Capacity | 487L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 165/65 R14 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |