MITSUBISHI Mirage 1.2L MIVEC CVT (78 HP)
2019–
77
bhp
Power
13.5
s
0–100 km/h
107
mph
Top Speed
Engine
| Displacement | 1193cc |
| Cylinders | 3 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 77bhp |
| Power | 57.4kW |
| Torque | 100Nm |
Transmission
| Gearbox | CVT |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 13.5s |
| Top Speed | 172km/h |
| Top Speed | 107mph |
Fuel Economy & Emissions
| Fuel Tank | 34L |
Dimensions & Weight
| Length | 3846mm |
| Width | 7666mm |
| Height | 4506mm |
| Wheelbase | 2451mm |
| Kerb Weight | 905kg |
| Boot Capacity | 176L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 175/55R15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |