MITSUBISHI Mirage 1.2L MIVEC CVT FWD (77 HP)
2012–2016
76
bhp
Power
51.1
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1193cc |
| Cylinders | 3 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 76bhp |
| Power | 57kW |
| Torque | 100Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 51.1mpg |
| Combined | 4.6L/100km |
| Fuel Tank | 34L |
Dimensions & Weight
| Length | 3711mm |
| Width | 1666mm |
| Height | 1491mm |
| Wheelbase | 62230mm |
| Kerb Weight | 890kg |
| Boot Capacity | 235L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 165/65R14 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Drums |