MITSUBISHI Mitsubishi Mirage G4/Attrage 1.2L CVT (78 HP)
2015–
76
bhp
Power
12.8
s
0–100 km/h
106
mph
Top Speed
39.9
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1193cc |
| Cylinders | 3 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 76bhp |
| Power | 57kW |
| Torque | 100Nm |
Transmission
| Gearbox | CVT |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 12.8s |
| Top Speed | 171km/h |
| Top Speed | 106mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 39.9mpg |
| Combined | 5.9L/100km |
| Urban | 6.4L/100km |
| Extra-Urban | 5.3L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4244mm |
| Width | 1669mm |
| Height | 1514mm |
| Wheelbase | 2550mm |
| Kerb Weight | 905kg |
| Boot Capacity | 450L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 175/65 R14 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Drums |