MITSUBISHI Outlander/Airtrek 2.0L Di-D 6MT AWD (140 HP)
2007–2011
138
bhp
Power
10.8
s
0–100 km/h
35.1
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1968cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 138bhp |
| Power | 103kW |
| Torque | 310Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
Performance
| 0–100 km/h | 10.8s |
| Top Speed | 187km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 35.1mpg |
| Combined | 6.7L/100km |
| Urban | 8.5L/100km |
| Extra-Urban | 5.7L/100km |
| Fuel Tank | 60L |
Dimensions & Weight
| Length | 4641mm |
| Width | 1801mm |
| Height | 1679mm |
| Wheelbase | 2670mm |
| Kerb Weight | 1630kg |
| Boot Capacity | 770L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 215/70R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Drums |