MITSUBISHI Outlander/Airtrek 2.4L 16V CVT AWD (170 HP)
2007–2011
168
bhp
Power
27.4
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2359cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 168bhp |
| Power | 125kW |
| Torque | 226Nm |
Transmission
| Gearbox | CVT |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 27.4mpg |
| Combined | 8.6L/100km |
| Fuel Tank | 60L |
Dimensions & Weight
| Length | 4641mm |
| Width | 1801mm |
| Height | 1679mm |
| Wheelbase | 2670mm |
| Kerb Weight | 1540kg |
| Boot Capacity | 770L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 215/70R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |