MITSUBISHI Outlander/Airtrek 3.0L V6 6AT AWD (220 HP)
2007–2011
217
bhp
Power
19.9
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2998cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 217bhp |
| Power | 162kW |
| Torque | 277Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 6 |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 19.9mpg |
| Urban | 11.8L/100km |
| Extra-Urban | 8.7L/100km |
| Fuel Tank | 60L |
Dimensions & Weight
| Length | 4641mm |
| Width | 1801mm |
| Height | 1679mm |
| Wheelbase | 2670mm |
| Kerb Weight | 1600kg |
| Boot Capacity | 770L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 215/70R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |