MITSUBISHI Outlander PHEV 2.0L MIVEC CVT AWD (203 HP)
2016–
119
bhp
Power
11
s
0–100 km/h
106
mph
Top Speed
130.7
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1998cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 119bhp |
| Power | 89kW |
| Torque | 190Nm |
Transmission
| Gearbox | CVT |
Performance
| 0–100 km/h | 11s |
| Top Speed | 171km/h |
| Top Speed | 106mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 130.7mpg |
| Combined | 1.8L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4694mm |
| Width | 1801mm |
| Height | 1709mm |
| Wheelbase | 2670mm |
| Kerb Weight | 1845kg |
| Boot Capacity | 464L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 225/55R18 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |