MITSUBISHI Outlander 2.0L MIVEC 5MT 2WD (150 HP)
2012–2016
148
bhp
Power
10.6
s
0–100 km/h
118
mph
Top Speed
35
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1998cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 148bhp |
| Power | 110kW |
| Torque | 195Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 10.6s |
| Top Speed | 190km/h |
| Top Speed | 118mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 35mpg |
| Combined | 6.7L/100km |
| Urban | 8.7L/100km |
| Extra-Urban | 5.7L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4643mm |
| Width | 1801mm |
| Height | 1679mm |
| Wheelbase | 2670mm |
| Kerb Weight | 1455kg |
| Boot Capacity | 592L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 215 / 70 R 16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |