MITSUBISHI Outlander 2.2L MIVEC 6AT 4WD (150 HP)
2012–2016
148
bhp
Power
11.7
s
0–100 km/h
118
mph
Top Speed
41
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2268cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 148bhp |
| Power | 110kW |
| Torque | 361Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 6 |
Performance
| 0–100 km/h | 11.7s |
| Top Speed | 190km/h |
| Top Speed | 118mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 41mpg |
| Combined | 5.7L/100km |
| Urban | 6.9L/100km |
| Extra-Urban | 5L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4643mm |
| Width | 1801mm |
| Height | 1679mm |
| Wheelbase | 2670mm |
| Kerb Weight | 1655kg |
| Boot Capacity | 549L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 215/70/R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |