MITSUBISHI Outlander 2.4L MIVEC CVT (166 HP)
2012–2016
166
bhp
Power
27
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2360cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 166bhp |
| Power | 124kW |
| Torque | 220Nm |
Transmission
| Gearbox | CVT |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 27mpg |
| Combined | 8.7L/100km |
| Urban | 9.4L/100km |
| Extra-Urban | 7.6L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4643mm |
| Width | 1801mm |
| Height | 1679mm |
| Wheelbase | 2670mm |
| Kerb Weight | 1490kg |
| Boot Capacity | 549L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 215 / 70 R 16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |