MITSUBISHI Outlander 2.5L MIVEC S-AWC CVT AWD (181 HP)
2021–
178
bhp
Power
Engine
| Displacement | 2488cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 178bhp |
| Power | 133.1kW |
| Torque | 245Nm |
Transmission
| Gearbox | CVT |
Fuel Economy & Emissions
| Fuel Tank | 54L |
Dimensions & Weight
| Length | 4709mm |
| Width | 1897mm |
| Height | 1745mm |
| Wheelbase | 2705mm |
| Boot Capacity | 331L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 235/60/R18 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |