MITSUBISHI Outlander 3.0L MIVEC 6AT (224 HP)
2012–2016
224
bhp
Power
23
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2998cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 224bhp |
| Power | 167kW |
| Torque | 292Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 6 |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 23mpg |
| Combined | 10.2L/100km |
| Urban | 11.8L/100km |
| Extra-Urban | 8.4L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4643mm |
| Width | 1801mm |
| Height | 1679mm |
| Wheelbase | 2670mm |
| Kerb Weight | 1620kg |
| Boot Capacity | 549L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 215 / 70 R 16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |