MITSUBISHI Pajero/Montero/Shogun 3 doors 3.8L V6 5AT (250 HP)
2006–
247
bhp
Power
10
s
0–100 km/h
17.5
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 3828cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 247bhp |
| Power | 184kW |
| Torque | 329Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
Performance
| 0–100 km/h | 10s |
| Top Speed | 200km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 17.5mpg |
| Combined | 13.4L/100km |
| Urban | 17.7L/100km |
| Extra-Urban | 10.8L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4380mm |
| Width | 1880mm |
| Height | 1850mm |
| Wheelbase | 2540mm |
| Kerb Weight | 2031kg |
| Boot Capacity | 413L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 265/65R17 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |