MITSUBISHI Pajero/Montero/Shogun LWB 3.2 DI-D
2000–2003
162
bhp
Power
12
s
0–100 km/h
106
mph
Top Speed
24.7
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 3200cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 162bhp |
| Power | 121kW |
| Torque | 373Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
Performance
| 0–100 km/h | 12s |
| Top Speed | 171km/h |
| Top Speed | 106mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 24.7mpg |
| Combined | 9.5L/100km |
| Urban | 12.4L/100km |
| Extra-Urban | 7.9L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4780mm |
| Width | 1839mm |
| Height | 1859mm |
| Wheelbase | 2779mm |
| Kerb Weight | 2015kg |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 235/80R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |