MITSUBISHI Pajero/Montero/Shogun Sport 2.5 TD
2004–2008
114
bhp
Power
18.5
s
0–100 km/h
93
mph
Top Speed
22.6
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2477cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 114bhp |
| Power | 85kW |
| Torque | 240Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
Performance
| 0–100 km/h | 18.5s |
| Top Speed | 150km/h |
| Top Speed | 93mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 22.6mpg |
| Combined | 10.4L/100km |
| Urban | 13L/100km |
| Extra-Urban | 8.8L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4610mm |
| Width | 1699mm |
| Height | 1720mm |
| Wheelbase | 2720mm |
| Kerb Weight | 1815kg |
| Boot Capacity | 498L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 235/75 R15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |