MITSUBISHI Pajero/Montero/Shogun Sport 3.0 V6
2004–2008
168
bhp
Power
12.8
s
0–100 km/h
109
mph
Top Speed
17.7
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2972cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 168bhp |
| Power | 125kW |
| Torque | 255Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
Performance
| 0–100 km/h | 12.8s |
| Top Speed | 175km/h |
| Top Speed | 109mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 17.7mpg |
| Combined | 13.3L/100km |
| Urban | 17.6L/100km |
| Extra-Urban | 10.9L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4610mm |
| Width | 1699mm |
| Height | 1720mm |
| Wheelbase | 2720mm |
| Kerb Weight | 1840kg |
| Boot Capacity | 498L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 245/70 R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |