MITSUBISHI Pajero/Montero/Shogun 3.2L DI-D 5MT AWD (200 HP)
2006–
197
bhp
Power
10.5
s
0–100 km/h
112
mph
Top Speed
2.9
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 3200cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 197bhp |
| Power | 147kW |
| Torque | 441Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
Performance
| 0–100 km/h | 10.5s |
| Top Speed | 180km/h |
| Top Speed | 112mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 2.9mpg |
| Combined | 81.1L/100km |
| Urban | 9.6L/100km |
| Extra-Urban | 7.2L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4900mm |
| Width | 1880mm |
| Height | 1869mm |
| Wheelbase | 2779mm |
| Kerb Weight | 2265kg |
| Boot Capacity | 413L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 265/65R17 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |