MITSUBISHI Pajero 3 Doors 2.5L TD 5MT AWD (99 HP)
1992–1997
98
bhp
Power
16.4
s
0–100 km/h
21.6
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2477cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 98bhp |
| Power | 73kW |
| Torque | 240Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
Performance
| 0–100 km/h | 16.4s |
| Top Speed | 147km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 21.6mpg |
| Combined | 10.9L/100km |
| Fuel Tank | 75L |
Dimensions & Weight
| Length | 4140mm |
| Width | 1781mm |
| Height | 1819mm |
| Wheelbase | 2421mm |
| Kerb Weight | 1750kg |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 235/75R15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |