MITSUBISHI Pajero 3 Doors 3.0L V6 24V 5MT AWD (181 HP)
1992–1997
178
bhp
Power
11.1
s
0–100 km/h
17.8
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2972cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 178bhp |
| Power | 133kW |
| Torque | 255Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
Performance
| 0–100 km/h | 11.1s |
| Top Speed | 170km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 17.8mpg |
| Combined | 13.2L/100km |
| Fuel Tank | 75L |
Dimensions & Weight
| Length | 4140mm |
| Width | 1781mm |
| Height | 1819mm |
| Wheelbase | 2421mm |
| Kerb Weight | 1790kg |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 265/70R15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |