MITSUBISHI Pajero 3 Doors 3.0L V6 5MT AWD (141 HP)
1982–1991
139
bhp
Power
12.3
s
0–100 km/h
99
mph
Top Speed
17.3
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2972cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 139bhp |
| Power | 104kW |
| Torque | 225Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
Performance
| 0–100 km/h | 12.3s |
| Top Speed | 159km/h |
| Top Speed | 99mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 17.3mpg |
| Combined | 13.6L/100km |
| Urban | 16.1L/100km |
| Extra-Urban | 10L/100km |
| Fuel Tank | 60L |
Dimensions & Weight
| Length | 4001mm |
| Width | 1679mm |
| Height | 1849mm |
| Wheelbase | 2350mm |
| Kerb Weight | 1650kg |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 215Sr15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Drums |