MITSUBISHI Pajero 3 Doors 3.0L V6 5MT AWD (150 HP)
1992–1997
148
bhp
Power
12.5
s
0–100 km/h
103
mph
Top Speed
17.2
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2972cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 148bhp |
| Power | 110kW |
| Torque | 236Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
Performance
| 0–100 km/h | 12.5s |
| Top Speed | 166km/h |
| Top Speed | 103mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 17.2mpg |
| Combined | 13.7L/100km |
| Urban | 16.1L/100km |
| Extra-Urban | 10.4L/100km |
| Fuel Tank | 75L |
Dimensions & Weight
| Length | 4140mm |
| Width | 1781mm |
| Height | 1819mm |
| Wheelbase | 2421mm |
| Kerb Weight | 1780kg |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 265/70R15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |