MITSUBISHI Pajero 5 Doors 2.5L TD 5MT AWD (84 HP)
1983–1991
83
bhp
Power
23
s
0–100 km/h
21
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2477cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 83bhp |
| Power | 62kW |
| Torque | 201Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
Performance
| 0–100 km/h | 23s |
| Top Speed | 135km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 21mpg |
| Combined | 11.2L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4600mm |
| Width | 1679mm |
| Height | 1880mm |
| Wheelbase | 2700mm |
| Kerb Weight | 1740kg |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205Sr16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Drums |