MITSUBISHI Pajero 5 Doors 2.5L TD 5MT AWD (99 HP)
1992–1997
98
bhp
Power
16.4
s
0–100 km/h
87
mph
Top Speed
20.6
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2477cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 98bhp |
| Power | 72.8kW |
| Torque | 240Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
Performance
| 0–100 km/h | 16.4s |
| Top Speed | 140km/h |
| Top Speed | 87mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 20.6mpg |
| Combined | 11.4L/100km |
| Urban | 13L/100km |
| Extra-Urban | 8.6L/100km |
| Fuel Tank | 75L |
Dimensions & Weight
| Length | 4719mm |
| Width | 1781mm |
| Height | 1869mm |
| Wheelbase | 2720mm |
| Kerb Weight | 1875kg |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 235/75 R15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |