MITSUBISHI Pajero 5 Doors 3.0L V6 5MT AWD (141 HP)
1983–1991
139
bhp
Power
13.6
s
0–100 km/h
98
mph
Top Speed
17.2
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2972cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 139bhp |
| Power | 104kW |
| Torque | 225Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
Performance
| 0–100 km/h | 13.6s |
| Top Speed | 158km/h |
| Top Speed | 98mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 17.2mpg |
| Combined | 13.7L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4600mm |
| Width | 1680mm |
| Height | 1880mm |
| Wheelbase | 2700mm |
| Kerb Weight | 1830kg |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205Sr16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Drums |