MITSUBISHI Pajero 5 Doors 3.0L V6 5MT AWD (150 HP)
1992–1997
148
bhp
Power
12.5
s
0–100 km/h
16.8
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2972cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 148bhp |
| Power | 110kW |
| Torque | 236Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
Performance
| 0–100 km/h | 12.5s |
| Top Speed | 165km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 16.8mpg |
| Combined | 14L/100km |
| Urban | 16.6L/100km |
| Extra-Urban | 10.6L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4719mm |
| Width | 1781mm |
| Height | 1869mm |
| Wheelbase | 2720mm |
| Kerb Weight | 1940kg |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 265/70 R15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |