MITSUBISHI Pajero 5 Doors 3.5L V6 5MT AWD (208 HP)
1992–1997
205
bhp
Power
10.5
s
0–100 km/h
16.2
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 3497cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 205bhp |
| Power | 153kW |
| Torque | 300Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
Performance
| 0–100 km/h | 10.5s |
| Top Speed | 185km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 16.2mpg |
| Combined | 14.5L/100km |
| Urban | 17.8L/100km |
| Extra-Urban | 11L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4719mm |
| Width | 1781mm |
| Height | 1869mm |
| Wheelbase | 2720mm |
| Kerb Weight | 2049kg |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 265/70R15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |