MITSUBISHI Pajero Pinin / Shogun Pinin / Montero iO LWB 1.8 16V
2001–2005
12.6
s
0–100 km/h
96
mph
Top Speed
25.3
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1834cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Torque | 160Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
Performance
| 0–100 km/h | 12.6s |
| Top Speed | 154km/h |
| Top Speed | 96mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 25.3mpg |
| Combined | 9.3L/100km |
| Urban | 11.6L/100km |
| Extra-Urban | 7.9L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4039mm |
| Width | 1699mm |
| Height | 1699mm |
| Wheelbase | 2441mm |
| Kerb Weight | 1365kg |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 215/65 R16S |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Drums |