MITSUBISHI Pajero Pinin / Shogun Pinin / Montero iO SWB 1.8 GDI
1998–
118
bhp
Power
10.2
s
0–100 km/h
26.1
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1834cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 118bhp |
| Power | 88kW |
| Torque | 174Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
Performance
| 0–100 km/h | 10.2s |
| Top Speed | 168km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 26.1mpg |
| Combined | 9L/100km |
| Urban | 11.2L/100km |
| Extra-Urban | 7.8L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 3739mm |
| Width | 1699mm |
| Height | 1699mm |
| Wheelbase | 2281mm |
| Kerb Weight | 1260kg |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 215/65Sr16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Drums |