MITSUBISHI Pajero Pinin / Shogun Pinin / Montero iO SWB 2.0 GDI
1998–
127
bhp
Power
10.2
s
0–100 km/h
106
mph
Top Speed
25
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1999cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 127bhp |
| Power | 95kW |
| Torque | 190Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
Performance
| 0–100 km/h | 10.2s |
| Top Speed | 171km/h |
| Top Speed | 106mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 25mpg |
| Combined | 9.4L/100km |
| Urban | 12.1L/100km |
| Extra-Urban | 7.9L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 3739mm |
| Width | 1699mm |
| Height | 1699mm |
| Wheelbase | 2281mm |
| Kerb Weight | 1275kg |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 215/65 R16S |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Drums |