MITSUBISHI Raider Crew Cab 4.7L V8 5AT (230 HP)
2005–2009
229
bhp
Power
Engine
| Displacement | 4701cc |
| Cylinders | 8 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 229bhp |
| Power | 171kW |
| Torque | 393Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Dimensions & Weight
| Length | 5585mm |
| Width | 1826mm |
| Height | 1742mm |
| Wheelbase | 3335mm |
| Boot Capacity | 1051L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 255/65 R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Drums |