MITSUBISHI Raider Double Cab 3.7L V6 5AT (210 HP)
2005–2009
207
bhp
Power
16
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 3701cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 207bhp |
| Power | 154.5kW |
| Torque | 319Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 16mpg |
| Urban | 14.7L/100km |
| Extra-Urban | 13.1L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 5585mm |
| Width | 1826mm |
| Height | 1742mm |
| Wheelbase | 3335mm |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 255/65R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Drums |