MITSUBISHI Sigma 3.0L V6 DOHC 4AT FWD (205 HP)
1991–1996
202
bhp
Power
8.1
s
0–100 km/h
143
mph
Top Speed
23.3
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2972cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 202bhp |
| Power | 151kW |
| Torque | 270Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 4 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 8.1s |
| Top Speed | 230km/h |
| Top Speed | 143mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 23.3mpg |
| Combined | 10.1L/100km |
| Fuel Tank | 71L |
Dimensions & Weight
| Length | 4750mm |
| Width | 1781mm |
| Height | 1440mm |
| Wheelbase | 2741mm |
| Kerb Weight | 1579kg |
| Boot Capacity | 419L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/65 R15V |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |