MITSUBISHI Space Runner 1.8L 5MT FWD (122 HP)
1991–1999
120
bhp
Power
10.5
s
0–100 km/h
112
mph
Top Speed
26.7
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1834cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 120bhp |
| Power | 89.7kW |
| Torque | 161Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 10.5s |
| Top Speed | 180km/h |
| Top Speed | 112mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 26.7mpg |
| Combined | 8.8L/100km |
| Urban | 11.7L/100km |
| Extra-Urban | 7.1L/100km |
| Fuel Tank | 54L |
Dimensions & Weight
| Length | 4270mm |
| Width | 1699mm |
| Height | 1659mm |
| Wheelbase | 2520mm |
| Kerb Weight | 1180kg |
| Boot Capacity | 521L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 185/70Hr14 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Drums |