MITSUBISHI Space Star 1.0L MIVEC Cleartec 5MT FWD (71 HP)
2013–
70
bhp
Power
13.6
s
0–100 km/h
107
mph
Top Speed
58.8
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 999cc |
| Cylinders | 3 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 70bhp |
| Power | 52kW |
| Torque | 88Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 13.6s |
| Top Speed | 172km/h |
| Top Speed | 107mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 58.8mpg |
| Combined | 4L/100km |
| Urban | 4.6L/100km |
| Extra-Urban | 3.6L/100km |
| Fuel Tank | 34L |
Dimensions & Weight
| Length | 3711mm |
| Width | 1666mm |
| Height | 1491mm |
| Wheelbase | 2451mm |
| Kerb Weight | 845kg |
| Boot Capacity | 235L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 165 / 65 R 14 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Drums |