MITSUBISHI Space Star 1.2L MIVEC 6MT FWD (80 HP)
2013–
79
bhp
Power
11.7
s
0–100 km/h
112
mph
Top Speed
54.7
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1193cc |
| Cylinders | 3 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 79bhp |
| Power | 59kW |
| Torque | 106Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 11.7s |
| Top Speed | 180km/h |
| Top Speed | 112mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 54.7mpg |
| Combined | 4.3L/100km |
| Urban | 5L/100km |
| Extra-Urban | 3.9L/100km |
| Fuel Tank | 34L |
Dimensions & Weight
| Length | 3711mm |
| Width | 1666mm |
| Height | 1491mm |
| Wheelbase | 2451mm |
| Kerb Weight | 845kg |
| Boot Capacity | 235L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 175 / 55 R 15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Drums |