MITSUBISHI Space Star 1.2L MIVEC CVT FWD (80 HP)
2013–
79
bhp
Power
12.8
s
0–100 km/h
107
mph
Top Speed
53.5
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1193cc |
| Cylinders | 3 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 79bhp |
| Power | 59kW |
| Torque | 106Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 12.8s |
| Top Speed | 172km/h |
| Top Speed | 107mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 53.5mpg |
| Combined | 4.4L/100km |
| Urban | 4.9L/100km |
| Extra-Urban | 4L/100km |
| Fuel Tank | 34L |
Dimensions & Weight
| Length | 3711mm |
| Width | 1666mm |
| Height | 1491mm |
| Wheelbase | 2451mm |
| Kerb Weight | 865kg |
| Boot Capacity | 235L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 175 / 55 R 15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Drums |